Gizlilik / Üyelik / Satış / Teslimat / İptal ve İade Sözleşmesi

Madde 1 – Taraflar ve Konu:

Bu sözleşme, MFB telefon hattı üzerinden telefonla veya MFB’ye ait www.dietmfb.com internet sitesinden elektronik ortamda gıda maddeleri satın alan kişi (bundan böyle ALICI olarak anılacaktır) ile Çeşmebaşı Caddesi, 1.Candan Sokak No8/B 34077 Göktürk Eyüp İstanbul adresinde bulunan satıcı MFB Yiyecek Üretim Satış Dağıtım Paz.San.ve Tic.Ltd.Şti (bundan böyle MFB olarak anılacaktır) arasındaki alışverişe ilişkin olarak Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun ve Mesafeli Sözleşmeler Uygulama Esas ve Usulleri Hakkındaki Yönetmelik hükümleri kapsamında yapılan ürün satışı ve teslimi koşulları ile tarafların hak ve yükümlülüklerini saptanmaktadır.

Alıcı, MFB’nin isim, ünvan, açık adres, telefon ve varsa diğer erişim bilgileri, internet sitesinde yayınlanan yemek paketlerinin temel nitelikleri, tüm vergiler dahil satış fiyatı, ödeme şekli ve teslimat koşulları, sözleşmenin süresi ve satışa konu paket ile ilgili tüm ön bilgiler konusunda açık, anlaşılır ve internet ortamına veya telefonla iletişime uygun şekilde satıcı tarafından bilgilendirildiğini, bu ön bilgileri kayıt altına alınan telefon görüşmesinde veya elektronik ortamda teyit ettiğini ve sonrasında mal sipariş verdiğini kabul ve beyan eder. MFB’nin telefon kayıtları, web sitesi kayıtları, www.dietmfb.com sitesinde yer alan ön bilgilendirme ve alıcı tarafından verilen sipariş üzerine düzenlenen fatura sözleşmenin ayrılmaz parçalarıdır.

Madde 2 – Sözleşme Tarihi ve Yürürlüğü:

Alıcı siparişlerini MFB telefon danışmanlığı hattı üzerinden telefonla veya www.dietmfb.com web sitesine kayıt yaparak elektronik ortamda gerçekleştirir. Sözleşme, Alıcı’nın sipariş verdiği tarihte o günkü fiyatlarla oluşturulur. Her ne kadar sözleşme kurulmuş olsa da Alıcı oluşturduğu siparişin ödemesini sözleşme imzasından, kuruluşundan sonra MFB fiyat artışı yaptıktan sonra gerçekleştirirse, müşterinin siparişini oluşturmuş olduğu ürünlerin fiyatı yeni fiyatlandırmaya göre düzenlenecektir. Alıcı yeni fiyatlara göre ödeme yapmakla yükümlüdür. Sipariş açtığında oluşturulmuş sözleşme içeriği fiyatlar haricinde tamamen geçerli sayılacaktır. Alıcı, ödemeyi yapmakla yeni fiyatları kabul etmiş sayılacak ve sözleşme ödeme sonrasında yürürlüğe girmiş olacaktır. Sözleşmenin yürürlüğe girmesi ve seçilen ürün paketinin teslimatına başlanması için Alıcı’nın sipariş ettiği paket bedelini tam olarak ödemiş olması şarttır. Sözleşme, MFB’nin sözleşmeye konu son günlük öğünü sözleşme koşullarında teslimi ile kendiliğinden sona erer. Alıcı bu hususu yani sözleşme kuruluşundan sonra gelişen ekonomik ve ticari şartlar dahilinde kendi ödemesini tamamen yapana kadar MFB’nin fiyat artırma hak ve yetkisinin olduğunu kabul eder.

Madde 3 – Gıda Ürünleri Beslenme Planları:

MFB, kilo vermek veya sağlıklı beslenerek formunu korumak isteyen kişilere 1100 Kalori, 1300 Kalori, 1500 Kalori, 1700 Kalori, 1900 Kalori ve 2100 Kalorilik beslenme planları doğrultusunda hazırladığı standart gıda paketlerini (Ürün) müşterilerinin adreslerine teslim ederek kilo vermelerine veya formlarını korumalarına yardımcı olmaktadır.

MFB, Alıcı’nın belirlediği (günlük kalorisi ve bu kalorinin karbonhidrat, protein ve yağ dağılımları hesaplanmış) kalori paketine göre hesaplanmış günlük mönüler (1,2 veya 4 öğünden oluşan) oluşturarak Alıcı’nın adresine günlük paketler halinde teslim edecektir. Ürünlerin kalori değerleri, +/- 100 kaloriyi geçmemek üzere değişiklik gösterebilir.

Alıcı, siparişinin oluşturulmasında telefonla veya elektronik ortamda hedefleri, beslenme tercihleri, boy, kilo, yaş gibi özellikleri hakkında MFB’ye bilgiler verir ve önerilerini alır; ancak hangi standart MFB kalori paketi siparişinde bulunacağına ve hangi öğünleri tercih ettiğine Alıcı karar verir.

Besin kalori değerleri MFB diyetisyenleri ve gıda mühendisleri tarafından organize edilen MFB mönüleri hastalık, alerji gibi kişisel sağlık sorunları göz önünde bulundurulmadan hazırlandığından, Alıcı’nın bu gibi durumlarda sipariş vermeden önce doktoruna danışması gerekir. MFB, Alıcı’nın hastalık veya gıda alerjisi gibi nedenlerle karşılaşılabileceği sağlık problemlerinden ve belirlediği hedefe ulaşamamasından sorumlu değildir.

Alıcı, MFB diyetisyenlerinin günlük mönülerinin organize edilmesinde yol göstericilik yaptığını, MFB diyetisyenleri ile web sitesi üzerinden, e-mail yoluyla veya telefonla yaptığı görüşmelerin özel sağlık sorunlarının göz önünde bulundurulmadığı genel tavsiyeler mahiyetinde olduğunu, özel sağlık sorunlarının bulunması durumunda bu görüşmelerle yetinmeyip diyetisyeni veya doktoruna danışması gerektiğini bildiğini beyan eder.

MFB Kalori Paketleri aşağıdaki öğün alternatifleri ile servis edilmektedir.

  • Tam günlük program (Sabah kahvaltısı, öğlen ve akşam yemeği, 1 ara öğünü içermektedir).
  • 2 ana öğün (Öğlen ve akşam yemeği)
  • 1 ana öğün (öğlen veya akşam yemeğini içermektedir.)

Madde 4 – Fiyat ve Ödeme Koşulları:

Ürün bedeli, Alıcı’nın seçtiği kalori paketine, öğün alternatifine ve satın alınan öğün gün sayısına göre verilen siparişin ödemesinin tamamının yapılıp sözleşme’nin yürürlüğe girme tarihinde MFB’nin www.dietmfb.com internet sitesinde ilan edilen/MFB telefon hattı üzerinden bildirilen bedeldir.

MFB, ürün fiyatlarını her zaman değiştirme hakkına sahiptir. Alıcının sözleşmenin sona ermesinden sonra yeniden siparişte bulunması halinde güncel tarife geçerli olacaktır.

Bedel, sadece günlük paketlerdeki gıda ürünleri ve bunların teslimi içindir.

Ödemeler webden online ödeme, kredi kartı, havale/eft ile yapılır.

Madde 5 – Ürünlerin Teslimi:

MFB paketleri İstanbul İl sınırları dâhilinde, www.dietmfb.com web internet sitesinde yayınlanmakta olan belirli ilçelerde Alıcı tarafından bildirilen adrese teslim edilir. Ürün teslimine, ürün bedellerinin tam olarak ödemesini takip eden 2 iş gününden sonra başlanır.

MFB, yapılan tüm düzenlemeleri ve sipariş işlemi bilgilerini Alıcı’ya e-posta yolu ile iletecektir. Konfirmasyon bilgisi alınmamış işlemler Alıcı’nın sorumluluğundadır. Alıcı, MFB’nin sistemde yapılan düzenlemeler ve sipariş bilgileriyle ilgi olarak e-posta yoluyla yapacağı bildirimleri kontrol etmek ve hata var ise bunların düzeltilmesini talep etmekle sorumludur.

Teslimatlar, Alıcı tarafından tercih edilen 06:30 – 07:30 ve 07:30 – 09:00 arasındaki 2 farklı saat diliminden birinde, günde bir defa olacak şekilde gerçekleştirilir.  MFB, 2 iş günü öncesinden müşterilerine haber vermek koşuluyla üretim birimlerinin bakımı gibi zorunlu nedenlerle bazı günlerde servis vermeme hakkına sahiptir. Yoğun kar yağışı gibi mevsimsel koşulların ulaşımı aksatması halinde de MFB’nin teslimatı bu durumun ortadan kalkma tarihine kadar erteleme hakkı bulunmaktadır. Alıcı, bu gibi nedenlerle herhangi bir talepte ve şikâyette bulunmayacağını peşinen kabul ve taahhüt eder.

MFB günlük öğünlerin tamamını, Alıcı tarafından elektronik ortamda veya telefonla bildirilen saat diliminde, tek bir taşıma kutusu içerisinde teslim almakla yükümlüdür. Alıcı, paketteki öğünleri eksiksiz teslim almış kabul edilir. Eksik öğünler olması halinde, Alıcı kuryeye tutanak tutturmalıdır. Kurye, Alıcı’nın belirlediği zaman diliminde ve adreste Alıcı’ya veya Alıcı’nın paketi teslim almaya yetkili kıldığı kişiye ulaşamazsa, 5 dakikalık bekleme süresinden sonra paketi MFB merkezine geri götürecektir. Alıcı’nın teslimat adresinde hazır bulunmaması nedeniyle MFB’ye iade edilen paketler, söz konusu gün içinde saat 18.00’a kadar Alıcı’nın kendi imkânlarıyla teslim almasına hazır halde MFB merkezinde sağlıklı koşullarda muhafaza edilir. MFB, bu süre içerisinde alınmayan paketlerin muhafazasından sorumlu değildir. Alıcı, bu gibi durumlarda paketi almış kabul edileceğini ve MFB’den bundan ötürü hiç bir talepte bulunmayacağını kabul ve taahhüt eder.

Alıcı, teslimattaki olası gecikmeleri, teslimat saat diliminin bitmesini takiben en geç 30 dk. içerisinde MFB’ye bildirmekle yükümlüdür. Aksi halde MFB teslimdeki gecikmeden sorumlu olmayacaktır.

Trafik kazası veya trafikteki aşırı yoğunluklar gibi elde olmayan nedenlerle paketin tesliminde gecikme olması halinde Alıcı dilerse teslimatın teslimat bölgesi dâhilinde istediği başka bir adrese gerçekleştirilmesini talep edebilir. Ancak gecikmenin 2 saati aşması durumunda Alıcı, en geç 1 yıl içerisinde dilediği bir günde kullanmak üzere o günkü teslimatı erteleyebilir.

Teslimat ve fatura adreslerinin farklı olması halinde Alıcı bu durumu MFB’ye siparişi sırasında bildirmek durumundadır.

Paketlerde ürün eksiği olması, paketin ezik veya ambalajların açık olması gibi herhangi bir sorunla karşılaşması halinde Alıcı, kuryeye mutlaka bu hususta tutanak tutturmakla yükümlüdür. Paketin tesliminden sonra fark edilebilen sorunlar, Alıcı tarafından aynı gün içinde en geç saat 18.00’e kadar MFB’nin 0212 322 19 29  Hizmet Hattına bildirmelidir. Bu gibi durumlarda yapılacak incelemede üründeki sorunun MFB’den kaynaklandığının MFB ekiplerince tespiti halinde, öncelikle imkân dâhilindeyse aynı gün yeni bir ürün paketi Alıcı’ya servis alanı dâhilinde dilediği bir adreste teslim edilecek, bunun mümkün olmaması durumunda ise, Alıcı, günlük paket hakkını 1 sene içerisinde dilediği herhangi bir günde kullanabilecektir.

Madde 6 – Ürünlerin Muhafazası ve Tüketimi:

MFB ürünleri sağlıklı ve özel sağlık koşullarında, koruyucu katkı maddeleri kullanılmadan günlük taze gıdalar kullanılarak hazırlanıp bakteri oluşumunu minimuma indirmek amacı ile soğutularak paketlenir. Soğuk zincir ile teslim edilen MFB yemeklerinin teslimattan sonra soğuk zincirini korumak Alıcı’nın sorumluluğundadır. Alıcı ürün öğünlerini buzdolabında muhafaza etmek, talimatlarına uygun olarak ısıtmak ve teslim aldığı kutunun üzerinde yazan tarihte tüketmek durumundadır. Aksi takdirde ortaya çıkabilecek sorunlardan MFB sorumlu değildir.

Madde 7 – Kullanımın Ertelenmesi, Hakkın Devri, Adres Değişikliği:

MFB’nin faaliyette bulunduğu gıda maddelerini düzenli teslimatlar çerçevesinde Alıcı’nın konut veya işyerine götürerek teslim etmesi işlemi, mevzuatımızda, niteliği gereği cayma hakkının ve tüketicinin bilgilendirilmesi yükümlülüğünün kapsamı dışında bırakılmıştır. 06.03.2011 tarihli 27866 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Mesafeli Sözleşmelere Dair Yönetmelik’in 2 (3) a maddesi uyarınca, Yönetmelik’in özellikle cayma hakkını düzenleyen  8. maddesi ile  5 inci, 6 ncı, 7 nci maddeler ve 9 uncu maddenin birinci fıkrası; ‘‘Gıda maddelerinin, içeceklerin ya da diğer günlük tüketim maddelerinin, satıcının düzenli teslimatları çerçevesinde tüketicinin meskenine veya işyerine götürülmesine ilişkin sözleşmelere uygulanmaz.’’

Gıda maddelerinin düzenli teslimatlar çerçevesinde Alıcı’nın konut veya işyerine götürülerek teslimine ilişkin olan bu sözleşmeden cayılması, hukuki düzenlemeler gereğince mümkün değildir.

Ancak MFB, Alıcı’nın satın aldığı paketin kullanımını erteleme talebine, en az 2 işgünü öncesinden haber vermesi ve en geç iş bu sözleşmenin olağan sona erme süresini takip eden 12 ay içinde kullanması şartıyla onay verebilir. Kullanımı MFB onayıyla ertelenen paketlere devam edilebilmesi için Alıcı’nın talebini 2 iş günü öncesinden en geç saat 12.00’a kadar MFB’ye bildirerek onay alması zorunludur.

Alıcı, en az bir iş günü öncesinde saat 12.00’a kadar bildirmesi halinde, MFB teslimat sınırları dâhilinde teslimat adresinde ve/veya teslim saatinde değişik yapabilir.

Alıcı bu gibi taleplerini, MFB Müşteri Hizmet Hattından telefon ile yapacak ve onay alacaktır.

Madde 8 – Sözleşmenin Feshi:

Alıcı, ürünleri teslim almaktan imtina etmesi, sözleşmeden vazgeçmesi veya sözleşmeyi haklı nedeni olmaksızın tek yanlı olarak feshetmesi halinde almış olduğu paketler üzerinde kullanılmış şarta bağlı bir indirimi var ise, kullanmış olduğu günlerin bedeli 4.Madde’de belirlenmiş fiyatlarımıza göre tekrar hesaplanacak ve ödemiş olduğu tutar ile hesaplanan tutar arasındaki fark müşteriye yansıtılmak üzere belirlenecektir.

Müşteri teslim almaktan vazgeçtiği/imtina ettiği veya sözleşmeyi tek yanlı olarak feshettiği için teslim edilmeyen ürünlerden üretim bandına girmemiş olanların bedelleri hesaplanacak; bu bedelden, önce varsa yukarı paragrafta anlatılan hesaplanan indirim farkı tutarı kesinti yapılarak kalan kısmı müşteriye iade edilecektir. Müşteri bu sözleşmeyi imzalayarak bu maddeyi şartsız ve koşulsuz baştan kabul etmektedir.

Alıcı’nın ürünleri teslim almaktan imtina etmesi, sözleşmeden vazgeçmesi veya sözleşmeyi tek yanlı olarak feshetmesi, MFB kaynaklı geçerli bir sebebe dayanıyorsa müşterinin indirimi bozulmamış sayılacak ve üretim bandına girmemiş kalan paketlerinin bedeli herhangi bir kesinti uygulanmadan müşteriye iade edilecektir. İptal talepleri müşteri tarafından henüz hiçbir paket üretim bandına girmeden yapılırsa, müşterinin iadesi %100 oranında herhangi bir kesinti yapılmadan ödenecektir.

Madde 9 – Sözleşme Değişiklikleri:

MFB, sözleşme şartlarında değişiklik yapma hakkına sahiptir. Bu gibi bir durumda, değişikliklerin tümü web sitesinde yayınlanacak ve değişikliklerden sonra yapılacak sipariş ve alımlar bakımından geçerli olacaktır.

Madde 10 – Gizlilik:

MFB, iş bu sözleşme kapsamında Alıcı hakkında edindiği hiç bir bilgiyi hiç bir kişi ve kurumla paylaşmayacağını ve iş bu sözleşmeyle üstlendiği edimleri ifa kapsamının dışında kullanmayacağını taahhüt eder. Alıcı’nın ödeme yaparken işlemin yapıldığı bankaya ulaştırılmakta ve provizyon alınmakta kullanılan kredi kartı bilgileri hiçbir şekilde MFB tarafından kaydedilmemektedir.

Madde 11 – Delil Anlaşması ve Yetkili Mahkeme

Bu sözleşmeden ve uygulanmasından kaynaklanabilecek uyuşmazlıkların hallinde MFB’nin bilgisayar, telefon, ses kaydı gibi manyetik ortamda olanlar dâhil elektronik kayıtları, ticari defter, belge ve kayıtları kesin delil oluşturur. İhtilafların çözümünde parasal sınırlar dâhilinde Tüketici Hakem Heyetleri, İstanbul Tüketici Mahkemeleri ve İcra Daireleri yetkilidir.

MFB Yiyecek Üretim Satış Dağıtım Paz. San. ve Tic. Ltd. Şti.