ŞEKER VE BESLENME

BESLENMEDE ŞEKERİN YERİ

Merhabalar bu hafta bloğumuzda modern zamanlarla hayatımızda daha fazla yer edinmiş olan şekeri işleyeceğiz.

Basit şeker, rafine şeker, şeker zehirdir, şeker detoksu, 21 gün şekersiz beslenme, şeker bağımlılığı gibi kavramları günümüzde sıkça duyar olduk. Peki son zamanlarda bu kadar gündeme gelen şeker, insanlık tarihinden beri var olan bir besin ise neden etkileri yeni önemsenmeye başlandı?

Şeker Hayatımıza Nasıl Girdi?

Şeker, hayvansal sütlerin tüketilmeye başlanması, bitkilerin ve tarımın insan hayatına girmesiyle insan vücudunun tanıştığı bir besindir. Ayrıca enerji elde edebilmek için bulunabilecek en ucuz kaynak olarak düşünülebilir.

Peki son zamanlarda bu kadar gündeme gelen şeker, insanlık tarihinden beri var olan bir besin ise neden etkileri yeni önemsenmeye başlandı?

Şekerin insanlar üzerindeki olumsuz etkileri, son birkaç yüzyılda artan obezite ve kanser gibi hastalıkların araştırılmasıyla mercek altına alınmaya başladı. Ortaya çıkan yadsınamayacak tespit, şekerin günümüzde sanayi etkisi ile form değiştirip hayatımıza çok farklı şekillerde girmiş ve yer edinmiş olduğudur.

Eskiden sadece doğal besinlerle beslenerek aldığımız şeker şu an işlenerek saf hali ile tüketime sunulurken açık ve gizli birçok kaynakla vücudumuz ihtiyacı olandan fazla şekere maruz kalıyor. Bu yoğun tüketim, beyin ve bağırsak başta olmak üzere tüm vücudumuzu etkiliyor ve şeker tüketme isteği faydalı olmayan bir alışkanlık haline geliyor.

Bilimsel olarak şeker bağımlılığı kesin olarak tanımlanabilmiş bir kavram değilse de çok etkili bir alışkanlık olduğu bir gerçek. Bu nedenle daha sağlıklı bir yaşam için öncelikle yaşam tarzı değişikliği ile alışkanlıkların değiştirilmesi gerekiyor.

Şeker Neden Zararlı?

Şeker, kanser hücreleri ve vücuttaki fırsatçı parazitler için öncelikli besin kaynağı olarak kullanılır. Bu yüzden vücuda fazladan şeker alımı ve üstelik bu şekerlerin basit yapılı, işlenmiş şekerlerden oluşması yediğimiz besinlerin toksik etki göstermesine neden olmaktadır. Dolayısıyla bu durum şekerin bir “zehir” olarak anılmasına neden olmaktadır.

Ancak, bahsettiğimiz şekerin özellikle basit ve işlenmiş şekerler olduğunu unutmayalım.

Son zamanlarda adını sosyal medya, televizyonlar ve günlük hayat içerisinde çok fazla duyduğumuz “Şekersiz 21-28 Gün Diyeti” de bu yaşam tarzı değişikliğinin beslenme alışkanlığı boyutundaki bir parçası.

Peki neden bir süre biçiliyor şeker tüketiminin kısıtlanması için?

Aslında bunun nedeni kişilerde belli bir alışkanlık edinmek ya da bir alışkanlığı bırakmak için bir hareketin 21 gün süre ile tekrarlanması gerektiği görüşüdür. Bu görüşe göre alışkanlık olarak adlandırılan şeker tüketiminden en az 21 gün vazgeçerseniz vücudunuzun şeker isteme eğilimi azalacaktır.

Peki Gerçekten Şekersiz Beslenmek Mümkün mü?

Şekersiz Beslenmenin Bir Tanımı ve Sınırı Var mı ?

Şekersiz beslenme kavramında bahsedilen şekerler, özellikle işlenmiş basit şekerler ve besin içeriği olarak çok yüksek oranda şekerden oluşan ve posa içeriği çok az olan besin kaynaklarıdır.

Bu beslenme sürecinde beyaz un ve beyaz şeker ile birlikte tatlandırıcılar ve içerisine şeker eklenmiş tüm paketli ürünler beslenmeden çıkarılır. Aynı zamanda nişasta, pirinç, patates gibi yoğun basit şeker içeren karbonhidrat kaynakları da tüketilmez.

Tatlı ihtiyacı günde 2-3 porsiyon meyve ile giderilir. Daha çok kuru meyveler tercih edilir.

Çikolata, tatlandırıcılı tatlılar, dondurma, asitli ve gazlı içecekler gibi belirli kaynakların yanında gizli şeker kaynakları olan yemek sosları da (ketçap, nar ekşisi, barbekü sos vs.) tüketilmez.

Bulgur ile tam tahıllı ekmekler ve şeker eklenmemiş tam tahıllı undan yapılmış besin kaynakları tüketilebilir.

Bu süreçte en önemli faktör ise dengeli beslenebilmektir. Çünkü şeker isteğini oluşturan en önemli faktör, ani kan şekeri düşüşlerinde vücudun şeker isteğinin artmasıdır. Düzenli beslenme ile kan şekeri regülasyonu dengede tutulacak ve şeker isteği baskılanabilecektir.

MFB’nin Uygun Programları Var mı?

Bizler MFB olarak yıllar boyu sağlıklı beslenme ilkelerini temel aldığımızdan ürünlerimizde beyaz un ve şeker kaynaklarını kullanmadığımızı hatırlatalım.

Ayrıca tüm paketlerimizin yağ ve protein oranlarında sağlıklı beslenme prensibini de göz önünde bulundurarak üretimlerimize devam ettiğimiz bilgisini vermek isteriz.

  • MFB Diyabetik (GI) Paketimiz, sağlıklı karbonhidrat, yağ ve protein dengesi gözetilerek oluşturulmuş Düşük Glisemik Endeksli bir programdır. Diyabet hastaları veya insülin direnci bulunanların yanı sıra basit şekerden tamamen uzaklaşmak isteyen kişiler için de uygun olan bu programda pirinç, patates, nişasta gibi karbonhidrat kaynakları kullanılmaz; tüm tahıl türevleri tam tahıllı, çavdarlı veya kepekli olarak tüketime sunulur. Sebzeler, sağlıklı tahıllar, kuru baklagiller, süt ürünleri, hayvansal gıdalar ve yağlı tohumlar gibi sağlıklı birçok besinden zengin bu program günlük hayatınızda da zorlanmadan uygulayabileceğiniz sağlıklı bir seçim olacaktır.

Tamamen şekersiz, glutensiz ve laktozsuz Brainbooster ve Ketojenik paketlerimizi de hizmetinize sunmaktan mutluluk duyuyoruz:

  • MFB Brainbooster Paketimiz, şekersiz olmasının yanında gluten, laktoz ve hayvansal süt kaynakları içermeyen bir pakettir. Brainbooster paketi ile sadece şekerin oluşturmuş olduğu alışkanlığı kırmaz aynı zamanda gluten ve laktoz ayrılması ile beyin-bağırsak sağlığı açısından yararlı bir beslenme programı uygulamış olursunuz. Uzun vadede uygulanabilecek bu program ile kendinizi daha enerjik, zinde ve sağlıklı hisseder,  günlük yaşantınıza kolayca adapte edebileceğiniz ve lezzetli yemeklerle sağlıklı ve keyifli bir beslenme süreci yaşarsınız.

 

  • MFB Ketojenik Paketimiz ise Brainbooster paketiyle aynı özelliklere (glutensiz, laktozsuz, şekersiz) sahip olmakla birlikte ayrıca karbonhidrat miktarı % 5 ila10 aralığında kalacak şekilde azaltılmış, protein ve yağ oranı arttırılmış bir beslenme modelidir. Kilo verme üzerine hızlı ve olumlu sonuçlar veren bu programda tahıl ürünleri ve meyveler ise neredeyse hiç yer almayacak kadar azdır. Ketojenik beslenmede ihtiyaç duyulan şeker sadece sebzeler ve yağlı tohumlar ile karşılanır. Sağlıklı bitkisel yağlar avokado, badem, ceviz, balık, yumurta ve hayvansal et türevlerinden zengin olan bu program alışkanlıklarınızı değiştirmek için radikal bir karar olabilir.

Danışmak istediğiniz konular için

[email protected] adresimize yazabilir veya

0533 165 68 10     WhatsApp hattımızdan irtibata geçebilirsiniz.

Sağlık ve mutlulukla……..

MFB BRAINBOOSTER PAKETI

YENİ YIL HEDİYENİZ MFB’DEN OLSUN