Demir Eksikliği Olan Kişiler Nasıl Beslenmelidir?

 • Sağlık
 • Ağustos 13, 2018
 • 0
Demir eksikliği Türkiye’de çok yaygın görülen bir hastalıktır. Demir vücudumuz için önemli bir mineraldir. Demir vücutta üretilemeyen bir mineraldir ve bu nedenle besinler yoluyla yeterli miktarda alınması gereklidir. Özellikle bazı dönemlerde ve riskli gruplarda demir alımı takip edilmelidir. Çünkü özel durumlarda demir miktarı azalabilir.Demir düşüklüğünde risk grubunda olanlar, hamileler ve bebeğini emzirenler, çocuklar, büyüme çağında ve aşırı adet kanaması geçiren genç kızlar risk grubundadır. Demir özellikle gelişme çağında ki çocukları etkilemektedir. Gelişme çağındaki çocukların vücut ve beyin gelişimleri için demir önemli rol oynamaktadır.Demir eksikliğine bağlı kansızlığı basit bir kan testi ile belirleyebilirsiniz. Ülkemizde üreme çağındaki birçok kadında demir eksikliğine bağlı kansızlık görülebilmektedir.

Vücuttaki demir deposu nasıl azalır?

Demir eksikliğiyle karşı karşıya kalabilecek riskli grup dışında aşırı kan kaybına bağlı bazı durumlar da anemiye sebep olabilir; mine kanaması, peptik ülser, bağırsak kanseri, rahim kanseri uzun dönem aspirin kullanımı gibi.

Kanda oksijeni taşıyan hücrelerin ismi “alyuvar”dır. Bu hücreler vücutta düzenli olarak kemik iliğinde üretilir. Besinlerle aldığımız demir, alyuvarların yapımı ve oksijen taşıması için önemlidir. Besinlerle gelen demirin ihtiyaç fazlası, vücutta depolanır. Ancak yeterli demir alınmazsa bu depo tükenir ve alyuvar üretimi aksamaya başlar. Demir kırmızı kan hücrelerindeki hemoglobinin yapısına girerek oksijen taşımaya yardımcı olduğundan, demir eksikliğinde yeterli oksijen taşınamaz. Bu durumda enerji üretimi için oksijen ihtiyacı da aksar, kalp yorulur, kişi kendini güçsüz hisseder, uyku hali ve yorgunluk dikkat çekici hale gelir.

Demir eksikliği belirtileri nelerdir?

 • Yorgunluk ve enerjisiz hissetme
 • Konsantrasyon ve odaklanma bozukluğu
 • Sinirlilikve tahammülsüzlük
 • Bağışıklık sisteminde zayıflık, kolay hastalanma
 • Çarpıntı ve Nefes darlığı
 • Solgun cilt, dişeti ve tırnaklarda kırılmalar
 • Yiyecek dışındaki şeylere istek. Örneğin: toprak, buz gibi
 • Tahriş olmuş dil 

İlaç tedavisi besinlerle desteklenmeli

Güvendiğiniz ve takipli olduğunuz hekim tarafından önerilen ilaç tedavisi çok düzenli bir şekilde uygulanmalı ve bu tedavi, demir yönünden zengin besinlerle desteklenmelidir. Demir tedavisinde öncelik kan değerlerine bakılarak ilaç tedavisi için verilmiş olsa da beslenme düzeniyle muhakkak desteklenmeli ve yaşamın geri kalanında bu beslenme düzeni devam ettirilmelidir.

Demir minerali en çok kuru kayısı ve kuru üzüm gibi kurutulmuş meyveler, kırmızı et ve karaciğerpekmeztahıllaryumurtalahana,fasulyepancarpatatesfındıkbademşeftaliarmuthurmakabak ve balık bol miktarda bulunmaktadır. Bu gibi yiyeceklerin yeterli ve düzenli tüketimi vücudun demir ihtiyacını karşılayacaktır. Bazı nedenlerden dolayı kişide demir eksikliği görülebilir. Bunların başında kırmızı et yememek, vejetaryen bir rejim uygulamak gelmektedir. Aşırı kan kaybetme, diyaliz hastalığı, A vitamini eksikliği de demir eksikliğine yol açmaktadır.

Demir içeriği yüksek besinleri tüketmek demir düşüklüğüne kesinlikle yakalanmayacağınız anlamına gelmez. Demir içeriği yüksek besinlerden iyi emilim sağlamak için C vitamini içeren besinlerle tüketmeye özen göstermelisiniz. Bu yüzden demirden zengin besinler yerken, yanında C vitamini olmasına dikkat etmek gerekir. Kivi, portakal, mandalina, bol limonlu salata kolay seçimler olabilir…

Ayrıca kalsiyum demir emilimini engeller, bu yüzden süt ve sütlü ürünler demir takviyesi olan ilaçla birlikte alınmamalıdır.

Kadınlar ve Erkekler İçin Günlük Demir Gereksinimi

 • Erkekler için 10 mg
 • Kadınlar için 18 mg
 • Gebelik döneminde 27 mg
 • Emzirme dönemi 18 mg
 • Ergenlik dönemi 15 mg
 • Çocuk için 10 mg

Bazı besinlerin demir içerikleri ve demir emilimini artıran C vitamininden zengin besinlerle öneriler

*4 adet köfte (az yağlı dana eti–120 gr) = 3,6 mg demir içerir- yanında bol limonlu salata demir emilimini artırır.

*1 yemek kaşığı pekmez=1 mg demir içerir- C vitamininden zengin portakal suyunun içerisine pekmez eklenerek demir mineralinden daha fazla yararlanılır.

*1 büyük boy yumurta sarısı=0,7mg demir içerir– kahvaltıda yanında söğüş sebzeler( domates, salatalık, biber, maydanoz) tercih ederek demirin vücudumuza daha fazla katkısı sağlanır.

*1 porsiyon kuru baklagil yemeği (60 gr) = 4,2 mg demir içerir.- yanında C vitamininden zengin brokoli ile bir öğün yapılabilir.

*Fındık/badem/ceviz (yaklaşık 10 gr) = 0,3 mg- yağlı tohumların yanında 1 orta boy kivi veya 8 çilek tercih ederek hem demirin biyoyararlılığını sağlarız hem de güzel bir ara öğün yapmış oluruz.

MFB Sağlıklı Yemek sistemi, haftalık ve aylık olarak planlanan kişiye özel programlarıyla size özel menünüzü planlar. Demir eksikliğine özel tıbbi beslenme paketinizi yani Medikal paketinizi kişisel tercihlerinize göre diyetisyen kontrolünde planlayabiliriz. MFB Sağlıklı Yemeğin bütün paketleri günlük alınması gereken vitamin ve mineral seviyeleri baz alınarak planlanmıştır. Genel sağlık kuralları değerlendirilerek diyet menüler yapılmaktadır.

Paylaş:

Doğru Beslenme İle Selüliti Gidermeye Yardımcı Olun

DETOKS VE POWER SOUPING DETOKS –

Be the first to comment “Demir Eksikliği Olan Kişiler Nasıl Beslenmelidir?”

(will not be shared)