B12 Vitamini ve Önemi

  • Sağlık
  • Ağustos 13, 2018
  • 0

Öncelikle B12 Vitamini nedir?

B 12 vitamini sadece hayvansal gıdalarda bulunan suda eriyen mikroorganizmalar tarafından yapılan bir vitamindir. Suda çözünen diğer vitaminlerin aksine B 12 vitamini karaciğer, böbrek ve diğer dokularda depolanabilmektedir. B12 vitamini vücutta depolanan tek B grubu vitaminidir. Vücutta sentezlenemediği için besinlerle alınmak durumundadır. B12 vitamininin ana kaynağı hayvansal gıdalardır. B12 vitamininin en önemli işlevi folik asitle beraber hücre bölünmesi ve çoğalması için gerekli olan DNA sentezini sağlamaktır.

B12 Yetersizliği Hangi Durumlarda Yaşanır?

Yeterli ve dengeli beslenilmediğinde, sindirim sisteminde emilim sorunları olduğunda, yanlış diyet veya vejetaryen beslenme durumlarında, pankreas yetersizliklerinde, karaciğer ve böbrek rahatsızlıklarında, yaş ilerledikçe mide salgısının azalmasıyla B12 vitamini eksikliği gözlenebilir. Ayrıca aşırı C vitamini alımı, alkolün fazla tüketilmesi, protein, folik asit ve A vitaminin yetersiz alınması besinlerle alınan B12’den vücudun faydalanabilme oranını düşürmektedir. Görüldüğü üzere besin öğelerinin yeterli ve ölçülü alınması bir başka besin öğesinin işlevini etkileyebilmektedir. Vitamin ve minerallerin bir tanesinin tek başına yeterli alınması vücuttaki dengeyi sağlamaya yetmeyecektir. Etkileşim halinde olunan vitamin ve mineralin seviyelerinin de yeterli olması dengeyi sağlayacaktır.

B12 Vitamini Yetersizliğinde Neler Yaşanır?

Vücudun yeteri kadar B12 vitaminine sahip olmamasından dolayı yeterli miktarda sağlıklı alyuvar yapılamaz. Vücudun kan hücresi üretimi azalır. Bu durumda pernisiyoz anemi diye adlandırdığımız durum oluşur.

Sinir sisteminde bozukluklara, kol ve bacaklarda duyu azalmasına ve kasılmalara uyuşukluğa ve unutkanlığa, depresyona ve baş ağrılarına neden olmaktadır. Ayrıca B12 vitamini; böbrek kanamalarını ve karaciğer hastalıklarını önleyici özelliktedir.

B12 Vitamini Nelerde Bulunur?

B12 vitamini kırmızı et, deniz ürünleri, balıklar, tavuk, süt, yumurta, yoğurt ve peynir gibi hayvansal kaynaklı besinlerde bulunur. Bu yüzden günlük beslenme şekli ağırlıklı olarak bitkisel besinlerden olan kişilerin B12 alımı konusunda dikkat etmeleri önemlidir.

B12 gereksinimi gebelikte, emziklilikte, çeşitli enfeksiyon hastalıklarında, hipertiroidizm de, büyüme çağında ki çocuklarda ve yaşı yüksek kişilerde artmaktadır.

Günlük alım seviyeleri ne olmalı?

14 yaş ve üzeri bireylerin günlük 2.4mcg, gebelerin 2,6mcg, emziklilerin 2,8mcg B12 vitamini almaları gerekmektedir.

B12 vitamini ısıya dayanıklı bir vitamin değildir bu yüzden gün içerisinde B12 içeriğine sahip besinleri tüketirken bazı noktalara dikkat edilmelidir. Asit, alkali ve ısıya karşı dayanıksızdır. Kaynatma süresinin uzaması ve derecesinin yükselmesi, B12 vitamininin kaybını artırır. Karaciğerin suda haşlandıktan sonra suyunun dökülmesi, balık haşlandıktan sonra suyunun dökülmesi, yine B12 vitamini kaybını artıran sebepler arasındadır. Etler ızgara yapılırken, sıcaklık ve damlayan suyla B12 vitamininin yüzde 30’u, nemli sıcaklıktaysa yüzde 10-20’sinin kaybolduğu bilinmektedir. UHT sütlerdeki kayıp yüzde 7- 10 civarında iken, yüzde 30 kadarı da kaynamayla kaybolmaktadır.

MFB Sağlıklı Yemek Sistemin de, kişiye özel hazırlanan paketler de vitamin minerallerin günlük alınması gereken değerleri hedeflenir. Günlük, haftalık ve aylık programlar da alınması gereken değerler yemeklerle sağlanır. Kişinin sağlık durumu ve tahlil sonuçlarına diyetisyen tarafından menülere eklemeler yapılır. Sizde bu tarz bir sağlık problemi yaşıyorsanız ve kişiye özel menülerle destek almak istiyorsanız bizleri arayabilirsiniz.

Paylaş:

Doğru Beslenme İle Selüliti Gidermeye Yardımcı Olun

Be the first to comment “B12 Vitamini ve Önemi”

(will not be shared)